9.4 C
Pakruojis
2024 / 05 / 03

Vienas žodis sutartyje gali gerokai padidinti patalpų nuomos kainą

Ar jau skaitėte?

Energetinių resursų, medžiagų ir statybų kainoms šiemet pasiekus rekordines aukštumas, įkalnėn iš paskos pasileido ir nuomos rinka. Tendencijos tokios pačios ir privataus būsto, ir verslo segmente. Tačiau būsto nuomos terminas paprastai gerokai trumpesnis, nei nuomojantis verslo patalpas, todėl galima lanksčiau reaguoti į pasikeitusią rinkos situaciją. Tipinis komercinio NT nuomos modelis – indeksavimas, kai kaina kasmet keliama tiek, kiek pernai siekė infliacija.

- Reklama -

Dviženklės infliacijos laikmečiu nuomos kainų padidėjimas tokiu dydžiu gali sužlugdyti bet kokį verslą.

Todėl pastaruoju metu didžioji dauguma nuomos sutarčių sudaromos, įtraukiant į jas kasmetinio indeksavimo „lubas“, kad nepaisant kasmetinės infliacijos dydžio nuomos kainos nekiltų daugiau nei 2-5 proc. per metus. Tai neleidžia visos netikėtai išaugusių vartotojų kainų naštos perkelti nuomai.

Gali skirtis dvigubai

Dabar jau akivaizdu, kad didžiulis vartotojų kainų šuolis biurų ir kitų komercinių patalpų nuomos kainas bei sutartis kitąmet koreguos. Svarbu atkreipti dėmesį, kas tiksliai parašyta nuomos sutartyje. Jei joje nėra nustatytos nuomos kainos „lubos“, teks kliautis indeksavimu. O šiandien indeksacijos, susietos su „vidutiniu metiniu pokyčiu“ ir tiesiog „metiniu pokyčiu“, dydžiai gali gerokai skirtis. Mažesnį infliacijos poveikį jaučia tie nuomininkai, kurių indeksacija susieta su vidutiniu indekso metinio pokyčio dydžiu.

Pavyzdžiui, jeigu nuompinigiai indeksuojami taikant Europos Sąjungos suderintą vartotojų kainų indeksą, tai 2022 m. rugpjūčio šio indekso metinis pokytis sudarė 10,1%. O vidutinis metinis pokytis – 7,1%. Tad akivaizdu, kad vienas iš staigaus infliacijos šuolio įtakos nuomos kainoms „stabdžių“ yra indeksacija vidutinio metinio atitinkamo indekso pokyčio dydžiu.

Kitas infliacijos įtaką nuompinigiams galintis mažinti veiksnys – pačio indekso pasirinkimas. Mažiausiai kinta – Euro zonos vartotojų kainų indeksas (MUICP), o daugiausia svyruoja Lietuvos vartotojų kainų indeksas (VKI). Pastarųjų indeksų to paties laikotarpio metinio pokyčio reikšmės gali skirtis daugiau nei dvigubai.

- Reklama -

Tačiau, tiesa sakant, dabartinėje situacijoje bet kokio net ir paties nuosaikiausio indekso tiek metiniai, tiek vidutiniai metiniai pokyčiai yra gerokai per dideli ir neguodžiantys. Todėl, kad ir kaip būtų, indeksavimo „lubos“ dabar yra visiška būtinybė. Tiek biurai, tiek prekybinės ir kitos komercinės patalpos paprastai yra nuomojamos. Tad kainų kilimą pajus didžioji verslo dalis. O tie, kurie turi indeksuotas sutartis be „lubų“, kentės labiausiai.

Geriausia išeitis – derybos

Aišku, jeigu indeksuota kaina pasidarė didesnė, negu būtų sudarius naują sutartį, dalis nuomininkų ėmė svarstyti esamos sutarties nutraukimo ir persikėlimo variantus. Tačiau tai gana desperatiškas veiksmas. Tokiu atveju veikiausiai tektų sumokėti baudą už sutarties nutraukimą prieš laiką.

Galima bandyti teisme inicijuoti ginčus dėl esminių aplinkybių pasikeitimo ir remiantis jomis mėginti koreguoti nuomos sutarčių sąlygas. Tačiau teisminiai ginčai gali užtrukti net kelis metus, o laimėjimas toli gražu nėra garantuotas. Be to, rinkoje situacija yra tokia, kad didesnės įmonės dabar sunkiai rastų naujas patalpas. Tad gali būti, kad susipykus su NT partneriu, gali tekti kraustytis į prastesnį biurą už panašią kainą. Tai viena priežasčių, kodėl visus planuojamus veiksmus reikia gerai pasverti, o derybos gali būti nebloga išeitis arba bent jau nauja startinė pozicija.

Karantino laikotarpis įrodė, kad susitarti tikrai įmanoma. Ginčų per didįjį užsidarymą, be abejo, buvo. Visgi, daugelis patalpų savininkų suprato, kad įmonės, visiškai sustojus fizinei prekybai, išties tuo metu neturėjo pinigų sumokėti už nuomą. Daugeliu atvejų partneriams pavyko susitarti taikiai. Didelio teisminių ginčų šuolio nebuvo. Tiesa, tąkart įsikišo Vyriausybė ir išmokėjo verslui kompensacijas. Tai kiek nuramino rinką ir padėjo subalansuoti tiek nuomininko, tiek nuomotojo interesus. Juk NT savininkai irgi turi kreditus ir juos dengia iš nuomos lėšų srauto.

Šiandien niekas tiksliai nežino, kokia dalis nuomininkų yra nustatę indeksavimo „lubas“. Bet faktas, kad energetinių resursų (elektros, dujų) kainų išaugimą valdyti pakankamai sudėtinga – iš esmės lieka tik taupymas ar savos (pvz., saulės) elektros generacija. Nuompinigių dydžio augimą galima kontroliuoti apdairiai suderinant sutartis, kad vieno žodžio praleidimas paskui nesukeltų šoko.

Advokatų kontoros COBALT Vadovaujantis teisininkas, advokatas Aušrys Šliavas

TOP naujienos

Žaidimas, trauksiantis vaikus iš „skaitymo duobės“

Panevėžio, Klaipėdos ir Kauno apskričių bibliotekose 2021–2023 m. bus įgyvendinamas didelis 5-8 klasių moksleivių skaitymo skatinimo projektas „Inovatyvūs Lietuvos bibliotekų skaitymo skatinimo sprendimai vaikų...

Policija kreipiasi į gyventojus: žiemos pramogomis mėgaukitės atsakingai

Policija pastebi, kad daugybė žmonių kartu su vaikais vakar rinkosi į viešas erdves pasimėgauti žiemos malonumais. Pareigūnams ne kartą teko vykti perspėti žmonių, kad...

Bendrovės „IKI Lietuva“ finansų vadove tampa E. Juzėnaitė

Prekybos tinklą „Iki“ valdančios bendrovės finansų direktore tampa Eglė Juzėnaitė. Dviejų dešimtmečių patirtį mažmeninės prekybos, finansų ir valdymo srityje sukaupusi vadovė bendrovės „IKI Lietuva“...

Finansiniai sukčiai iš gyventojų šiemet jau išviliojo 8 mln. eurų

Per trečiąjį šių metų ketvirtį finansiniai sukčiai apgavo dvigubai daugiau Lietuvos gyventojų, nei per antrąjį, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys. Nors dalį manipuliuojant...

Horoskopai rugpjūčio 13 dienai

AVINASNeramios jūsų mintys pagaliau įsikūnija konkrečiuose veiksmuose. Burės pagaliau pagavo palankų vėją. Ateina vilčių įgyvendinimo ir augančio pasitikėjimo savimi metas. Gilaus atsipalaidavimo ir vidinių resursų atstatymo pratimas JAUTISIšsiskyrimas su mylimu asmeniu gali sutvirtinti bepradedančius vėsti jausmus....

„TAMO“ dienynas tikina, kad duomenų nutekėjimo sistemoje nebuvo

Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad internete nutekinta daugiau kaip 100 tūkst. „TAMO“ dienyno vaikų ir mokytojų duomenų, įmonė tikina, kad sistemoje duomenų nutekėjimo nebuvo. „Užtikriname, kad duomenų nutekėjimo „TAMO“ sistemoje nebuvo. Programišiai galėjo bandyti pasinaudoti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS