-0.6 C
Pakruojis
2024 / 04 / 26

Kokia istorija slypi už gurmanų pamėgtų Benedikto kiaušinių?

Ar jau skaitėte?

Tingus, vėlyvas sekmadienio rytas. Su draugais atkeliaujate į „brančą“ jaukiame senamiesčio restorane. Stalai nukrauti valgiais, paragauti norite visko, bet atkeliavote čia tik to vienintelio –Benedikto kiaušinio. Mielinė bandelė, šoninė, skystas (bet ne per daug) kiaušinio trynys ir rūgščiai sūrokas „hollandaise“ padažas – tobula. Tačiau ar žinote, kokia yra Benedikto kiaušinio atsiradimo istorija? Ir kaip jį pasigaminti patiems?

- Reklama -

Kaip ir daugumą „įžymybių“, Benedikto kiaušinį gaubia paslapčių skraistė. Pasaulyje sklando net kelios šio patiekallo atsiradimo versijos ir, panašu, niekas jau nebeatseks, kuri iš jų yra tikroji. Pavyzdžiui, viena iš Benedikto kiaušinio recepto atsiradimo versijų, manoma, susijusi su… pagiriomis.

 

Pasakojama, kad 1894 m. Niujorko akcijų biržos prekeivis Lemuelis Benedictas užėjo į Penktojoje aveniu esantį „Waldorf“ viešbutį ir, norėdamas numalšinti siaubingas pagirias po vakarėlio, užsisakė du virtus kiaušinius be lukštų, sviestinės skrudintos duonelės, šoninės griežinėlių ir indelį olandiško padažo. Virtuvės šefas Oscaras Tschirsky buvo taip sužavėtas keistu patiekalu, jog vėliau pats išbandė ir galiausiai įtraukė jį į meniu.

Kiti šaltiniai teigia, kad patiekalą išrado pats O. Tschirsky. Tik vietoje šoninės griežinėlių naudojo kumpį, o vietoje skrudintos duonos – angliškas mielines bandeles (muffins). Būtent angliška bandelė šiandien ir yra vienas pagrindinių Benedikto kiaušinio ingredientų.

Bet kokia gi istorija be moters. Štai trečioji Benedikto kiaušinio gimimo versija nukelia į 1860-ųjų Niujorką, „Delmonico“ viešbutį. Pasak legendos, šiame viešbutyje labai mėgo lankytis ponia LeGrand Benedict. Ji buvo išragavusi jau visus meniu patiekalus, todėl vieną dieną paprašė šefų pagaminti kažką naujo. Šie sukūrė Benedikto kiaušinį.

Nepakeičiamas vėlyvųjų pusryčių patiekalas

- Reklama -

Šiandien aišku viena – Benedikto kiaušinis atsirado JAV, tačiau, kaip ir dera tikram amerikiečiui, šis patiekalas yra daugiakultūris. Tradiciškai jį sudaro kanadietiškos šoninės griežinėliai, angliška bandelė, olandiškas padažas ir, žinoma, kiaušiniai. Dabar Benedikto kiaušinį mėgsta visame pasaulyje, jis tapęs neatsiejama vėlyvųjų pusryčių, dar vadinamų „branču“, dalimi.

Lietuvoje šis patiekalas išpopuliarėjo pakankamai neseniai. Pirmiausiai jį pamėgo naujoms tendencijoms atviri miestiečiai, kurie nuolat ieško gurmaniškų naujovų. Pastebima, jog jiems tampa svarbu ne tik skonis ir patirtis, kurią suteikia patiekalas, bet ir jo pagaminimo aplinkybės.

Vieni Benedikto kiaušinio skanautojai šoninę keičia kažkuo vegetarišku, kiti gi didelį dėmesį skiria būtent kiaušiniams ir renkasi tuos, kuriuos padėjo, pavyzdžiui, laisvai ant kraiko laikomos vištos.

„Vartotojai darosi sąmoningesni. Jie atsakingiau žiūri į aplinką, todėl šios atsakomybės tikisi ir iš restoranų, kuriuose mėgsta lankytis. Užsisakydami patiekalų, jie vis dažniau padavėjų teiraujasi, ar yra vegetariškų pasirinkimų ar kokiomis sąlygomis laikomos vištos, kurių kiaušiniai naudojami patiekalų gamybai“, – tendencijomis dalijasi Tomas Rumelaitis, ant kraiko laikomų vištų kiaušinius „Rido“ tiekiančios bendrovės „Groward Group“ atstovas.

Kaip pasigaminti Benedikto kiaušinį namuose?

Jei patiekalą gaminsite tik sau, jums reikės angliškos bandelės (English muffin), 2 ant kraiko laikomų vištų kiaušinių „Rido“, kelių šoninės arba kumpio griežinėlių.

Kad pasigamintumėte „hollandaise“ padažą, jums prireiks 150 g sviesto, 4 kiaušinių trynių, šlakelio vandens, arbatinio šaukštelio balto vyno acto, citrinos sulčių, žiupsnelio druskos ir pipirų.


Daugiau patiekalų receptų rasite Šeimininkės.info


Paruošimas: „hollandaise“ padažui i paimkite mažą dubenėlį ir uždėkite jį ant puodo, kuriame jau verda vanduo. Dubenėlio dugnas neturėtų liestis prie vandens. Tada į dubenėlį įpilkite po šaukštą vandens ir acto. Kai jie sušils, įberkite druskos ir pipirų, įspauskite citrinos sulčių ir išsukite trynius su lydytu sviestu.

Tada gilioje keptuvėje ar plačiame puode užvirkite apie 4-5 cm vandens. Įpilkite acto – vanduo turi būti šiek tiek rūgštokas. Prieš įmušdami kiaušinius, išsukite vandenį. Kol jis sukasi, įmuškite į jį du kiaušinius ir toliau sukite. Virkite apie 3 minutes, bet ne ilgiau. Kiaušinio baltymas turėtų šiek tiek sutirštėti, tačiau trynys išlikti skystas.

 

Atskirai paskrudinkite šoninę. Jeigu naudojate kumpį – jo kepti nereikia. Keptuvėje taip pat paskrudinkite anglišką bandelę ir negailėkite sviesto.

Ant paskrudintos bandelės dėkite šoninę arba kumpį, o ant viršaus – iš puodo išgriebtą kiaušinį. Viską užpilkite „hollandaise“ padažu. Legendinis Benedikto kiaušinis paruoštas.

TOP naujienos

Šalį merkiant lietui, prekybininkai skaičiuoja išaugusius skėčių pardavimus

Liepos pradžioje įsivyravus lietingiems orams, pastebima išaugusi skėčių paklausa. Tai patvirtina ir skėčių pardavimų duomenys. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad...

Karantino laikotarpiu siūloma atleisti nuo fiksuoto mokesčio už lošimo įrenginius

Seimas pradėjo svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos pristatytas Azartinių lošimų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-4839), kuriomis siūloma sumažinti verslui tenkančius finansinius nuostolius dėl draudimo...

Gydytoja dietologė pataria, koks maistas gali padėti išvengti onkologinių ligų

Mityba daro įtaką ne tik mūsų kasdienei savijautai, bet ir tam, kaip jausimės po kelerių ar net keliolikos metų. Įvairios ligos, taip pat onkologinės,...

Nuotolinis gyvenimas grįžta: atmintinė darbui ir mokslui iš namų

Nauja realybė ir vėl koreguoja gyvenimo, verslo ir mokslo planus. Šįsyk esame geriau pasiruošę sklandžiai „persikraustyti“ iš biurų, mokyklų ir universitetų į namus, tačiau...

Ekspertai pataria: kodėl vietos maisto produktus svarbu įtraukti į kasdienę mitybą

„Gero ūkininko“ čempionato rengėjai sako, jog daug prarandame, nesusiradę mėgstamų ūkininkų šviežių daržovių ar mėsos produktų tiekimui. Prarandame pojūtį apie vietos maisto produktų skonį, įvairovę, sezoniškumą, nuo to nukenčia mūsų santykis su gamta, kultūra...

Depresija Lietuvoje ‒ sergančiųjų kasmet daugėja ir ateityje daugės

Kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. Pernai tokią diagnozę išgirdo 65 879 žmonės. Spalio 1 d. Europoje minima depresijos diena – apie šios ligos gydymą, ryšį su pandemija ir karu...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS