1.4 C
Pakruojis
2024 / 11 / 14

Patarimai, kaip kovoti su maisto švaistymu

Ar jau skaitėte?

Pasaulyje iššvaistoma kone ketvirtadalis maisto, bet lygiai taip pat daugybė žmonių negauna visaverčių maisto produktų. Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Vis dėlto ne tik šią dieną turėtume pagalvoti apie maisto įvairovę, sąmoningą vartojimą ir jo nešvaistymą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vadovaudamiesi paprastomis apsipirkimo taisyklėmis, galime prisidėti prie kovos su maisto švaistymu.

- Reklama -


„Nuolat edukuojame savo pirkėjus, norime, kad jie atsakingai planuotų pirkinius, prisidedame ir prie sąmoningo visuomenės vartojimo. Skatiname pirkėjus apsipirkti su pirkinių sąrašu, rinktis tinkamą produktų kiekį, taip pat pasirūpinti, kad kasdienis valgiaraštis būtų kuo įvairesnis ir palankesnis subalansuotai mitybai“, – sako V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, teigia, kad daugiausiai maisto yra išvaistoma namų ūkiuose. Skaičiuojama, kad vienas Europos Sąjungos gyventojas per metus išmeta net 180 kg maisto atliekų. Kaip teigia ekspertė, viena iš priežasčių, dėl kurių iššvaistomas maistas, – netinkami mitybos įpročiai.

V. Juodkazienė dalijasi keliais patarimais, kurie padės kurti tvaresnį gyvenimą ir sumažinti maisto švaistymą.

Impulsyvūs patiekalai

Viena iš maisto švaistymo priežasčių – impulsyvūs pirkiniai. Prisipirkę neplanuotų maisto produktų, nesuvalgome to, kas būna suplanuota, o tas maistas dažnai atsiduria šiukšliadėžėje. Norint kovoti su maisto švaistymu, svarbu stengtis per daug nenukrypti nuo suplanuoto valgiaraščio. Be to, tokiu būdu taupomas ne tik maistas, bet ir pinigai.

Rinkitės tinkamos talpos pakuotes

Jeigu matote, kad didelis pieno pakelis parduodamas su akcija, o mažas be – nepulkite prisipirkti maisto produktų, kurių nesuvartosite. Nors manote, kad sutaupote pinigų pirkdami didelės talpos pieno pakuotę, visgi, jeigu jo neišgersite, verčiau rinkitės mažesnės talpos pakelį. Nešvaistykite pinigų maistui, kurio nesuvartosite.

- Reklama -


Valgykite sezoninį maistą

Sezoniniai, o dar geriau vietinių augintojų užauginti produktai taip pat padeda prisidėti prie tvaresnio gyvenimo. Mat juos atgabenant į prekybos centrus sunaudojama daug mažiau sąnaudų. Be to, vietinę produkciją pirkėjai visuomet vertina kaip kokybiškesnę ir sveikesnę. O pirkdami vietos ūkininkų užaugintus vaisius ir daržoves prisidedame ir prie šalies ekonomikos.

Reguliuokite kiekius

Dar vienas ekspertės patarimas – reguliuoti nusiperkamo maisto kiekius. Kai renkatės greitai gendančius produktus – per daug jų neprisipirkite. Reguliuokite jų kiekius ir pagalvokite, ar tikrai spėsite suvalgyti, iki jie ims gesti. Na, o jeigu įsigijote per daug tam tikrų produktų – visada juos galite užšaldyti.

Skaičiuokite porcijas

V. Juodkazienė sako, kad kai gaminate tam tikrus patiekalus – visuomet paskaičiuokite maisto porcijas. Jeigu pagaminate per daug – didelė tikimybė, kad stipriai persivalgysite arba dalį maisto teks išmesti.

Tinkamai laikykite produktus

Tam, kad produktai ilgą laiką neprastų savo skoninių savybių, reikia juos tinkamai laikyti. Plastikiniai maišeliai, kuriuos galite užsandarinti, arba indai su dangteliu puikiai tinka įvairiems grūdiniams produktams, pupelėms, avinžirniams, kruopoms arba prieskoniams laikyti. Tiesa, pirkėjų pamėgti viso grūdo produktai turi būti laikomi šiek tiek atsargiau nei jau apdirbti gaminiai – mat juose gausu natūralių aliejų, kuriuos neigiamai gali paveikti šiluma, šviesa ir drėgmė.

Įvertinkite, kokius produktus turite namuose

Jeigu turite nesunaudotų avinžirnių – paieškokite receptų su šiomis ankštinėmis daržovėmis, nelaukite, kol produktų galiojimas eis į pabaigą. Taip pat galite klijuoti lipnius lapelius su galiojimo data ant produktų ir visada žinosite, ką laikas suvalgyti ir kuo papildyti šaldytuvą. Tai ypač praverčia tuo metu, kai planuojate išlaidas.

Gaminkite iš likučių

Jei net ir kruopščiai suplanavus pirkinius liko tam tikrų maisto produktų arba visgi patiekalų pasigaminote daugiau nei planavote, ruošdami įvairiausius patiekalus nepamirškite sunaudoti maisto likučių. Pavyzdžiui, jeigu liko keptos vištienos ar kiaulienos – ji puikiai tiks įvairiausiems troškiniams, picoms, tortilijų suktinukams paruošti. Jeigu liko nesuvalgytos avižinės ar grikių košės – iš likučių galite iškepti blynus.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Artimiausiomis dienomis orai labai permainingi, tačiau bus gana šilta

Artimiausiomis dienomis orai labai permainingi, tačiau bus gana šilta. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Lapkričio 20-os pirmoje nakties pusėje rytiniuose rajonuose vietomis nedidelis lietus. Vėjas vakarų,...

Šiandien džiugins saulė ir šiluma, rytoj atslinks lietaus debesys ir atvės

Kovo 27-os dieną vyraus sausi orai, tik vakare kai kuriuose vakariniuose rajonuose palis. Vėjas pietinių krypčių, 7–12 m/s, vakare pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra...

Naujasis dujų akcizo mokestis – smūgis Lietuvos regionų gyventojams

Pasaulyje suskystintos naftos dujos yra pripažįstamos kaip vienas švariausias ir draugiškiausias gamtai (aplinkai) energetikos produktų, dėl to, suskystintos naftos dujos (SND) yra noriai naudojama...

Astrologinė prognozė kovo 7-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Nervins nestabilumas, greita situacijos kaita, aktualios informacijos stoka ar kt. Galbūt blaiviau pažvelgti į situaciją ir save patį padės protingo draugo atviras vertinimas,...

Ekspertas patarė, kaip elgtis slidžiame kelyje

Prieš kelius nuklojant sniegui ar jį padengiant vos matomam ledo sluoksniui atsakingai paruošiame automobilį – jį apauname patikimomis padangomis, langų plovimo skysčio bakus užpildome ir labai žemoje temperatūroje neužšąlančiu skysčiu, o priverstinis apsilankymas autoservise...

Nepasiturintys gyventojai jau gali teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms ir netaršiems šilumos įrenginiams

Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo penktadienio jau gali vėl teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui. Iš Klimato kaitos programos lėšų tam šiais metais skirta 2...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS