8.4 C
Pakruojis
2024 / 03 / 29

Lukas Gricius sveikata rizikuoti nenori: prevencija nuo ŽPV gali sumažinti vėžio riziką

Ar jau skaitėte?

Visuomenėje vis dar vyrauja klaidinga nuomonė, kad žmogaus papilomos virusas (ŽPV) kelia grėsmę tik moterims, kadangi ši virusinė infekcija yra pagrindinė gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis. Tačiau besimptomis ŽPV nediskriminuoja asmenų pagal lytį ir gali nulemti kitus ikivėžinius bei vėžinius susirgimus tiek vyrams, tiek moterims. Lietuvoje žinomas fotografas Lukas Gricius yra įsitikinęs, kad esant galimybei, užkirsti kelią pavojingoms ligoms geriau iš anksto, nei laukti pasekmių ir jas gydyti. Todėl sužinojęs apie ŽPV sukeliamas rizikas nusprendė nieko nelaukdamas pasiskiepyti nuo šio viruso.

- Reklama -

Lukas Gricius pasakoja, jog iki savo 30-ojo gimtadienio neskyrė daug laiko rūpinimuisi savo sveikata, tačiau vėliau požiūris kardinaliai pasikeitė. Dabar jis kasmet atlieka reikalingus profilaktinius kraujo bei vidinių organų tyrimus, nepamiršta ir kitų prevencinių priemonių.

Lukas Gricius.

Pasak šalyje gerai žinomo vyro, žmonės neretai supranta tikrąjį ligos pavojų tik tada, kai jų artimieji ar jie patys susiduria su sveikatos problemomis. Todėl labai svarbu domėtis, kokios prevencinės priemonės yra prieinamos šiandien.

„Kol akis į akį nesusiduri su liga, tol dažniausiai nežinai tikrojo jos keliamo pavojaus. Pavyzdžiui, apie erkinį encefalitą esu girdėjęs ne vieną kartą, domėjausi jo sukeliamomis pasekmėmis. Tačiau tik tada, kai mano draugė juo užsikrėtė ir ilgą laiką kankinosi dėl paralyžiuotos rankos, pamačiau, kokia iš tiesų ši liga gali būti baisi. Todėl nenoriu rizikuoti dėl ŽPV infekcijos, nes karpos – tai tik viena iš pasekmių, kurias šis virusas gali sukelti“, – sako L. Gricius.

Fotografas prisipažįsta, kad besąlygiškai pasitiki sparčiai tobulėjančia medicina ir gydytojais. Pasak jo, kiekvienas žmogus, norintis jaustis ramiau, turi atlikti namų darbus ir profilaktiškai tikrintis sveikatą bei pasinaudoti prevencijos galimybėmis.

„Aš, tikriausiai kaip ir visi žmonės, paprasčiausiai noriu būti sveikas. Sužinojus apie galimybę pasiskiepyti nuo ŽPV, nekilo jokių abejonių. Nors ir nemėgstu adatų, skiepijimo procesas įvyko labai sklandžiai ir greitai. Medicininis personalas man taip pat papasakojo, kad ŽPV gali nulemti ne tik gimdos kaklelio, bet ir išorinių lyties organų vėžį. Kai yra aiškios rizikos priežastys ne tik sveikatai, bet galbūt ir gyvybei, tačiau yra patikimų būdų jas sumažinti – reikia tuo pasinaudoti“, – priduria L. Gricius.

- Reklama -

ŽPV užsikrečia 8 iš 10 žmonių

L. Griciui pritaria ir Kopenhagos universiteto doktorantė, gydytoja Aivara Urbutė, atpažįstama kaip socialinio tinklaraščio „Žemiau bambos“ bendraautorė. ŽPV virusas dažniausiai nesukelia jokių simptomų ir per tam tikrą laiką yra iš organizmo pašalinamas savaime, tačiau, susidarius palankioms sąlygoms – gali užsilaikyti organizme metų metus ir sukelti negrįžtamų pasekmių.

„Išgirdus ŽPV diagnozę moterims kyla baimė, nes dauguma šį virusą sieja su gimdos kaklelio vėžiu. Tačiau vis daugiau mano pacienčių domisi, ar nuo ŽPV turėtų pasiskiepyti ir jų antrosios pusės, o tai – reikšmingi pokyčiai, nes visuomenėje vis dar vyrauja mitas, kad šio viruso keliami pavojai vyrams nėra aktualūs. ŽPV pagal lytį nediskriminuoja – virusas bent kartą gyvenime paliečia net 8 iš 10 žmonių“, – sako gydytoja.

A. Urbutė pasakoja, kad šiuo metu aptinkama apie 200 skirtingų viruso tipų. ŽPV klasifikuojamas į aukštos ir žemos rizikos tipus. Aukštos rizikos ŽPV tipai gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties, varpos ar gerklų ikivėžines būkles ir vėžinius susirgimus. Žemos rizikos viruso tipai gali pasireikšti paprastosiomis arba lyties organų karpomis. ŽPV plinta lytiniu keliu, tačiau susidarius palankioms sąlygoms gali būti perduodamas ir per odą, gleivines (esant pažeidimams, mikrotraumoms). Išlieka tikimybė virusą perduoti ir gimdymo metu iš motinos naujagimiui.

Vakcina gali apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų ikivėžinių ir vėžinių susirgimų

A. Urbutė paaiškina, kad labai svarbu išlikti sąmoningiems ir rūpintis savo sveikata profilaktiškai. Taip bus galima pastebėti net menkiausius pakitimus ir atlikti reikalingus veiksmus jų pašalinimui.

„Gimdos kaklelio vėžio patikros programa moterims yra patikimas būdas laiku nustatyti su ŽPV susijusius gimdos kaklelio pakitimus. Tačiau viena iš efektyviausių prevencinių priemonių nuo ŽPV išlieka skiepai – taip yra užkertamas kelias ŽPV patekimui į organizmą. Savo pacientėms visada rekomenduoju efektyviausią prevencijos kelią – vakciną nuo ŽPV kartu su reguliariu dalyvavimu patikros programoje. Tačiau vyrams jokių su ŽPV susijusių ligų prevencinių programų nėra įdiegta, todėl jiems vakcina išlieka labai svarbi prevencinė priemonė. Devyniavalentė vakcina nuo ŽPV apsaugo nuo daugiausiai – devynių – ŽPV tipų, kurie atsakingi už gimdos kaklelio, išorinių lyties organų, makšties ikivėžinių pažaidų bei vėžio ar lyties organų karpų atsiradimą“, – pasakoja gydytoja.

A. Urbutė priduria, kad labai džiaugiasi, jog toks žinomas nuomonės formuotojas kaip Lukas Gricius rodo puikų pavyzdį priėmęs sprendimą pasiskiepyti nuo ŽPV. „Tikiuosi, kad Luko gerbėjai paseks jo profilaktinės sveikatos patikros bei ligų prevencijos keliu, nes tai – geriausias būdas sumažinti rizikas“, – sako gydytoja.

ŽPV vakcinos veiksmingumas ir saugumas pagrįstas ilgalaikiais klinikiniais tyrimais. Vakcinos nuo ŽPV yra skirtos vaikams bei paaugliams nuo 9 metų ir suaugusiesiems asmenims. Vakcinos dozavimo schemų yra keletas, tačiau visiems suaugusiems asmenims yra reikalingos trys vakcinos dozės. Net jei ŽPV jau yra nustatytas, tai nereiškia, kad negalima skiepytis. ŽPV vakcina nėra skirta jau organizme aptikto ŽPV infekcijos ar ŽPV sukeltų ligų gydymui, tačiau gali sumažinti naujų ŽPV infekcijų riziką.

Laurita Putnaitė

TOP naujienos

Astrologinė prognozė gruodžio 12-ajai, antradieniui

AVINAS. Gali paaiškėti, kokia nauda ar nuostolis nusimato iš ilgalaikio įdirbio bei dėl vykstančių pokyčių. Tolima kelionė gali būti pavojinga. Apskritai kelyje būkite itin...

Desertai, kuriais mėgausitės be sąžinės graužimo: kuo pakeisti įprastus saldėsių ingredientus

Visi nusipelnėme pasimėgauti nepaprasto skonio torto, pyrago ir kitokio mėgstamo saldėsio gabalėliu. O ypač vėsiais rudens vakarais – tai geriausias metas daugiau laiko praleisti...

Kam Lietuvos jaunuoliai išleistų atliekamas lėšas?

Vienos Lietuvoje veikiančios skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės iniciatyva vykdytos gyventojų apklausos duomenimis, 28 proc. Lietuvos jaunuolių mano, kad jų finansinė padėtis per dvylikos mėnesių...

Rudens vakarai ilgi ir nuobodūs? 3 idėjos, ką veikti su draugais

Orams šaltėjant, o dienoms trumpėjant vis mažiau norisi kišti nosį iš namų. Kad tamsūs rudens vakarai namuose neprailgtų, pasikvieskite į svečius draugų. Pateikiame keletą...

Rotavirusas ir norovirusas jau lipa ant kulnų: vaistininkė įvardijo, kokias klaidas daro užsikrėtusieji

Žiemos virusais vadinamos rotavirusinė ir norovirusinė infekcijos tapo gana dažnu šių dienų palydovu – vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė pastebi, kad vis daugiau pacientų kreipiasi dėl netikėtai kasdienybę apkartinusių virškinamojo trakto sutrikimų. Nors...

Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl Lietuvos futbolo federacijos“

Seimas priimta rezoliucija „Dėl Lietuvos futbolo federacijos“ (projektas Nr. XIIIP-5323) išreiškė susirūpinimą dėl padėties ir kylančių problemų šioje organizacijoje. Rezoliucija Seimas kviečia visas Lietuvos futbolo bendruomenės organizacijas, kurioms svarbi demokratinių vertybių apsauga, apsvarstyti šios sporto...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS